235080-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Leksand: Tjänster på elområdet
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Tekniska konsulttjänster inom elnäts- och fibernätsverksamhet
Referensnummer: 23/3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71314100 Tjänster på elområdet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser tekniska konsulttjänster inom elnäts- och fibernätsverksamhet.
Upphandlingen är uppdelad på två (2) konsultområden:
1. Ledningsprojekt el och fiber
2. Stationsprojekt
Anbudsgivaren kan välja hur många konsultområden anbud ska lämnas på. Det är således tillåtet att, men inget krav, att lämna anbud på samtliga konsultområden.
Uppdrag inom ramavtalet omfattar i huvudsak:
• Beredning
• Projektering
• Mark- och tillståndsfrågor
• Utredningar
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen