2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal drift och underhåll av byggnadsverk 2026
Beskrivning: Ramavtalet omfattar både planerat tidstyrt samt förebyggande och akut avhjälpande underhåll. Kommunen har andra ramavtal med resurser inom konstruktion och byggledning vilka i varierande omfattning är delaktiga i drift- och underhållsarbetena. Kommunens målsättning är att de ramavtalade entreprenörerna ska vara väl förtrogna med anläggningsunderhåll och ha gedigen erfarenhet av de teknikområden som är aktuella för uppdraget. De ramavtalade entreprenörerna förväntas vara proaktiva och komma med egna förslag på långsiktigt hållbara och ekonomiskt gynnsamma lösningar. Kommunens förväntningar är ett väl fungerande samarbete mellan beställare/byggledning, projektör och ramavtalade entreprenörer, där projekten ofta utförs som ett lagarbete. Planerat tidsstyrt underhåll utförs efter en femårsplan där objekten prioriteras bland annat efter ålder, funktion/skadebild och övriga arbeten som kan påverka exempelvis framkomligheten på platsen. Generellt sammanställs en bygghandling med tillhörande mängdförteckning för de olika tidsstyrda objekten. Förebyggande och akut avhjälpande underhåll kan utföras efter exempelvis ärenden från medborgare, skador identifierade under inspektion eller tjänstepersoners egna observationer. Entreprenören förväntas veckovis rapportera om den gångna veckans utförda arbeten samt de arbeten som planeras för kommande vecka. Rapportering sker via e-post till Beställare och Beställarens byggledare. Ramavtalet omfattar följande insatser på byggnadsverk: - Betong- och armeringsarbeten. - Vattenbilning. - Sandblästring. - Applicering av tätskiktssystem på brobaneplattor. - Stål och smidesarbeten. - Målningsarbeten på trä, stål och betong. - Ersättning och reparation av exempelvis bro- och trappräcken. - Schaktarbeten och bortforsling. - Reparationsarbeten av betong-, trä- och stålkonstruktioner. - Tvätt av byggnadsverk, ex. broar, tunnlar, hissar och kajdelar. I tvättprogrammet ingår i dagsläget: o Ca. 110 st broobjekt. o 4 st bergtunnlar. - Snickeriarbeten på primärt trappor och promenaddäck. - Återbyggnad av raserade kallmurar. - Åtgärd av glaciser, marktrappor och stensättningar. - Åtgärd av både plötsligt tillkommande ärenden och även planerade underhållsarbeten. I tillägg kan även andra former av anläggningsarbeten avropas. Exempelvis bergförankring av konstverk eller ersättning av badbryggor.
Intern identifierare: NTN-2025-00376
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45220000 Väg- och vattenbyggnad samt byggnadsverk, 45221000 Bygg- och anläggningsarbeten: broar, tunnlar, schakt och gångtunnlar, 45221100 Anläggningsarbeten för broar, 45223000 Byggnads- och anläggningsarbeten, 50000000 Reparation och underhåll, 50230000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende vägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: Ramavtal drift och underhåll av byggnadsverk 2026