235109-2023 - ResultatSverige-Borås: Frukt och nötter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fruktkorgar
Referensnummer: 22/108
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
03222000 Frukt och nötter
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet omfattar leverans av Fruktkorgar till 20 olika orter och totalt 34 adresser fördelade över hela landet från Lund i söder till Luleå i norr. Fruktkorgarna är av olika storlek, beroende på antalet anställda, och leverans ska göras två gånger per vecka. Totalt efterfrågas leverans av 916 kilo frukt per vecka. All levererad frukt ska vara ekologisk och märkt med symbol.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen