See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Hotelltjänster 2024 Behovskategori 3 (kompletterande upphandling)
Beskrivning: Denna upphandling omfattar tjänster för övernattning på hotell inom Behovskategori 3. Under 2025 har Statens inköpscentral genomfört en upphandling inom ramavtalsområdet Hotelltjänster Behovskategori 3, dnr 23.3-15030-2024. Upphandlingen var uppdelad i geografiska anbudsområden (postort/zon). Den nu aktuella kompletterande upphandlingen omfattar de geografiska anbudsområden (postort/zon) där det inte inkom några anbud/lämpliga anbud i den föregående upphandlingen. Hotelltjänster inom Behovskategori 3 får (inklusive den kompletterande upphandlingen) avropas upp till en sammanlagd omsättning (i denna upphandling = antal nätter) om 4 369 300 nätter under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett geografiskt anbudsområde (postort/zon) kan Avrop inte längre ske från detta geografiska anbudsområde (postort/zon) under resterande del av Ramavtalets löptid. För redovisning av sammanlagd omsättning, se bilaga Sammanlagd omsättning (takvolym) per geografiskt anbudsområde.
Intern identifierare: 23.3-17845-2025
Förfarandets viktigaste kännetecken: Denna upphandling omfattar tjänster för övernattning på hotell inom Behovskategori 3. Under 2025 har Statens inköpscentral genomfört en upphandling inom ramavtalsområdet Hotelltjänster Behovskategori 3, dnr 23.3-15030-2024. Upphandlingen var uppdelad i geografiska anbudsområden (postort/zon). Den nu aktuella kompletterande upphandlingen omfattar de geografiska anbudsområden (postort/zon) där det inte inkom några anbud/lämpliga anbud i den föregående upphandlingen. Hotelltjänster inom Behovskategori 3 får (inklusive den kompletterande upphandlingen) avropas upp till en sammanlagd omsättning (i denna upphandling = antal nätter) om 4 369 300 nätter under Ramavtalets löptid. Om den sammanlagda omsättningen uppnås för ett geografiskt anbudsområde (postort/zon) kan Avrop inte längre ske från detta geografiska anbudsområde (postort/zon) under resterande del av Ramavtalets löptid. För redovisning av sammanlagd omsättning, se bilaga Sammanlagd omsättning (takvolym) per geografiskt anbudsområde.
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 55100000 Hotelltjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Generella krav och informationsfrågor
Intern identifierare: 1845344-0
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Generella krav och informationsfrågor (1)
Intern identifierare: 1845359-1
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Hemavan, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845346-2
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Landskrona, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845347-3
Del (anbudsområde): LOT-0005
Titel: Lycksele, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845348-4
Del (anbudsområde): LOT-0006
Titel: Mariestad, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845349-5
Del (anbudsområde): LOT-0007
Titel: Pajala, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845350-6
Del (anbudsområde): LOT-0008
Titel: Segeltorp, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845351-7
Del (anbudsområde): LOT-0009
Titel: Simrishamn, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845352-8
Del (anbudsområde): LOT-0010
Titel: Sundbyberg, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845353-9
Del (anbudsområde): LOT-0011
Titel: Sälen, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845354-10
Del (anbudsområde): LOT-0012
Titel: Åre, Geografiskt anbudsområde
Intern identifierare: 1845355-11