235158-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Vänersborg: Kuvöser
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kuvöser
Referensnummer: RS 2020-02732
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33152000 Kuvöser
II.1.4.
Kort beskrivning
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende kuvöser till neonatalkliniker, barn-IVA, barnkardiolog och eventuellt enstaka tillkommande avdelningar inom VGR.
Upphandlande myndighet
Upphandlande myndighet är VGR. Ytterligare information om VGR finns på www.vgregion.se
VGR tillämpar elektronisk handel och all fakturering till VGR kommer inom kort att ske med elektronisk faktura. Mer information om att vara leverantör till VGR, t ex hur e-handel och fakturering fungerar finns på http://www.vgregion.se/om-vgr/organisation-och-verksamhet/inkop/
Information om upphandlingen
Västra Götalands läns landsting/Västra Götalandsregionen (VGR) inbjuder er att lämna anbud avseende kuvöser med tillhörande transportlösning samt förbrukningsmaterial och reservdelar till neonatalkliniker, barn-IVA, barnkardiolog och eventuellt enstaka tillkommande avdelningar inom VGR.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbud kan lämnas på hela eller delar av upphandlingen enligt nedan:
DEL 1 - Kombikuvös
DEL 2 - Öppen kuvös
DEL 3 - Återupplivningsbord
Beskrivning av upphandlingsföremålen finns i efterföljande Generell kravspecifikation, Del 1, Del 2, Del 3 samt Avtalsvillkor. Ange nedan vilken del/vilka delar som anbudet omfattar.
Under avtalsperioden beräknas 38 kuvöser att anskaffas. Behovet är uppskattat och kan därför både under- respektive överstiga uppskattat antal kuvöser. Leverantören är skyldig att leverera VGRs faktiska behov.
Takvolym per produktområde (del):
DEL 1 - 12 st.
DEL 2 - 25 st.
DEL 3 - 13 st.
Avtalet gäller 4år från och med 1.11.2021 och upphör att gälla utan föregående uppsägning vid avtalstidens utgång. VGR har möjlighet att säga upp avtalet med uppsägningstid av 3månader. Avtalet löper minst 24månader.
Upphandlingen kommer att ligga till grund för ett ramavtal enligt nedan:
För DEL 1 - Kombikuvös kommer ett ramavtal tecknas med maximalt 2 Leverantörer
För DEL 2 - Öppen Kuvös och DEL 3 - Återupplivningsbord kommer ett ramavtal tecknas med en leverantör per del