Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Leverans av fjärrvärme till Täby kommuns nya simhall.
Referensnummer: KFA 2017/10-09
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 09323000 Fjärrvärme
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget avser anslutning mellan kommunens anläggning och anbudsgivarens anläggning samt leverans av fjärrvärme till Täby kommuns nya simhall.
En leverantör kommer att antas för uppdraget. Anbud ska därför lämnas på hela uppdraget.
Kommunen har övervägt att dela upp kontraktet i separata delar men har funnit att detta inte är lämpligt utifrån kontraktsföremålets utformning och art samt den upphandlande myndighetens befintliga förvaltningsorganisation.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi, 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, 45232140 Byggnadsarbeten: fjärrvärmehuvudledningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen