235200-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Hotelltjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hotellrum eller lägenhetshotell för patienter, anhöriga med flera
Referensnummer: 19-062
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Karolinska Universitetssjukhuset inbjuder härmed leverantörer att lämna in anbud för övernattningar i hotellrum alternativt lägenheter för patienter och anhöriga till patienter som kommer från andra regioner i Sverige men även från Stockholm samt angränsande län för vård hos Karolinska Universitetssjukhuset.
Behovet av hotell eller lägenhetshotell ökar även successivt då mer vård går att utföra polikliniskt, samt att övernattning på hotell är att föredra framför inläggning i slutenvård såväl för patienten som ur ett kostnadsperspektiv.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55110000 Hotellinkvartering, 55130000 Andra hotelltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Behov av hotell uppstår vid olika tillfällen:
— Exempel 1: Operation ska göras så tidigt på dagen att patienten inte hinner resa in på morgonen.
— Exempel 2: Öppen- och slutenvårdsbesöket är så pass ansträngande för patienten, enligt medicinsk bedömning, att hen inte klarar en hemresa direkt.
— Exempel 3: Patienten är i behov av öppenvård under en period av flera sammanhängande dagar.
— Exempel 4: Anhörig och/eller assistent/er till patienten behöver finnas med i anslutning till operation/behandling av patient på Karolinska.
— Exempel 5, unikt behov: Hematologen har infektionskänsliga patienter som besöker Karolinska under en längre period, ca 1–3 månader. Dessa patienter har behov av att kunna tvätta och laga mat och behöver då ett lägenhetshotell.
Anbudsgivare förutsätts inhämta nödvändig information om upphandlingens förutsättningar och omfattning.
Bilagor till upphandlingsdokumentet
Upphandlingsdokumentet omfattar även följande bilagor, vilka kompletterar varandra och utgör en integrerad del av avtalet:
Bilaga 1: Anbudspriser
Bilaga 2: PUB-avtalsmall