See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Projektledare till projektkluster Infrastruktur & Övriga Anläggningar
Beskrivning: Swedavia söker nu en projektledare till projekt inom projektkluster Infraktur och Övriga Anläggningar. Huvudsakligen skall projektledaren arbeta i projektet Ny brandövningsplats ARN, men ytterligare projekt inom projektklusterna kan tillkomma i mån av tid under pågående avtal. Uppdraget avser projektledning under program och systemfas för den nya brandövningsplatsen som planeras på arlanda. Just nu pågår förstudien där NVI har utförts, bygganmälan skickats in till kommunen och anmälan om ändring av flygplatsverksamhet har skickats in till länsstyrelsen i väntan på synpunkter. Projektet är i dagsläget tänkt att upphandlas som en utförandeentreprenad. Vi söker en kostnadsmedveten och erfaren projektledare som har erfarenhet av att skriva förstudierapporter och/eller framtagande av programhandling. Omfattningen på uppdraget är ca 50-75% med uppdragsstart under april 2025´och slutdatum för uppdraget är 2026-10-31 och därefter finns optioner med möjlighet till förlängning i 1+1år. Närvaro på plats på flygplatsen (Arlanda) krävs.
Typ av förfarande: Selektivt
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 71300000 Ingenjörstjänster
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:111465:Lot:1