23521-2022 - ResultatSverige-Västerås: Apparatur för hjärtstimulering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Mekaniska hjärtkompressionsapparater
Referensnummer: IN-IN21-0443
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33182200 Apparatur för hjärtstimulering
II.1.4.
Kort beskrivning
Omfattning
Upphandlingen avser Köpekontrakt i enlighet med vad som beskrivs i upphandlingsdokumenten. Köparen avser att köpa 20 utrustningar.
Upphandlingen omfattar: - Leverans av utrustning för mekanisk hjärtkompression inkl. konfigurering, intrimning och provning till fullt driftfärdigt skick. - Klinisk och teknisk dokumentation - Utbildning av klinisk och teknisk personal - Leverans av förbrukningsmateriel efter successiva avrop från köparen - Option på teknisk serviceutbildning - Option på utbildning - Option på ytterligare 10 st utrustningar t.o.m 2025-12-31
Utrustningen kommer att placeras i mobila enheter inom Regionen Västmanlands ambulanssjukvård.
Benämns vidare som Avtal.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33140000 Medicinska förbrukningsartiklar, 33182000 Apparatur för understöd av hjärtfunktioner, 33182100 Defibrillator
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen