235218-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Linköping: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
(Arbetsplatsförlagt lärande) APL-app
Referensnummer: KS26 2022-87
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
NULÄGE
Linköpings kommun erbjuder 12 yrkesförberedande program inom gymnasieskolan och vuxenutbildningen.
Vid yrkesförberedande gymnasieprogram ingår minst femton veckors arbetsplatsförlagt lärande (APL) under utbildningen, inom vuxenutbildning ska minst 15% av utbildningen förläggas som APL. I dagsläget upplevs arbetsrutiner, informationsspridning, informationsinhämtning och kommunikation mellan lärare, elev och handledare ostrukturerat. Lärare och handledare utgår från olika underlag vilket i sin tur kan leda till att bedömningen inte är likvärdig. Vidare behöver lärare använda sig av flera olika IT-stöd vilket i sin tur bidrar till ökad tidsåtgång på grund av administration och dubbelregistrering.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 950 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
En app.