235222-2020 - ResultatSverige-Lund: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal för konsulttjänster avseende arkitekt
Referensnummer: 19/21
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
LKF har ett återkommande behov av att få utfört arkitekttjänster avseende bland annat bygglovs-, plan-, markplaneringsärenden samt framtagande av förfrågningsunderlag. Denna upphandling avser arkitekttjänster för nyproduktion av hyresrätter samt renoverings-, underhålls-, ombyggnads-, anpassnings- och tillbyggnadsarbeten av befintliga hyresrätter, särskilda bostäder och lokaler. Beställaren upphandlar nästan uteslutande totalentreprenader enligt ABT06.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71200000 Arkitekttjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
LKF avser att upphandla arkitekter som utför uppdrag inom tre skeden av ett byggprojekt.
— Uppdrag/avrop 1: Idé och skiss
— Uppdrag/avrop 2: Programhandling
— Uppdrag/avrop 3: Förprojektering