235229-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Lätta förpackningar – Specialemballage och tjänster
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Specialemballage och tjänster
Beskrivning: För att säkerställa försörjning av specialemballage är Försvarsmakten i behov av att upphandla ett ramavtal för köp av specialemballage och tjänster. Uppdraget omfattar såväl konstruktion och tillverkning som lagerhållning av specialemballage. Med specialemballage avses det emballage som är framtaget för specifika objekt. Standardemballage såsom pappkartonger, pallar, plastpåsar etc. ingår inte i detta åtagande. Försvarsmakten har egen tillverkning av specialemballage och denna upphandling är ett komplement till verksamheten
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 44618100 Lätta förpackningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:98722:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 44000000 Konstruktioner och konstruktionsmaterial; konstruktionshjälpmedel (utom elutrustning), 44191100 Plywood, 44191300 Spånskivor, 44191500 Komprimerat trä, 44617000 Lådor