Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanning av restaurangpersonal
Referensnummer: UH-20-23946
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79610000 Personalförmedling
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingens syfte är att säkra tillgång till kockar och restaurangbiträden inom främst området skolkök och förskolekök. Det kan även bli aktuellt med bemanning i tillagningsköken i kommunens äldreboenden.
Bemanningsuppdragen avser både akut och/eller planerad personalfrånvaro som inte kan lösas med traditionell rekrytering eller när egna resurser inte räcker till.
Det finns ett kontinuerligt behov av bemanningspersonal under hela året, med ett minskat behov under sommar, helger och lov.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79610000 Personalförmedling, 79620000 Förmedling av personal, även tillfälligt anställda
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen