235243-2020 - ResultatSverige-Märsta: Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Samordnad upphandling - Slamtömning
Referensnummer: UH-2019-156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Sigtuna kommun genomför en samordnad upphandling. Deltagande upphandlande myndigheter/enheter är:
— Sigtuna Vatten och Renhållning AB
— Håbo kommun
— Uppland-Bro kommun
Upphandlingen omfattar:
— Tömning av slam från enskilda avloppsanläggningar
— Tömning av fettavfall
— Tömning av fosforfällor, kalkfiltermassa
— Skötsel av Brista tippstation
— Jourkundtjänst
Upphandlingen är uppdelad i två delentreprenader. Delentreprenad 1 består av området Sigtuna kommun. Delentreprenad 2 består av området Håbo kommun och Upplands-Bro kommun.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Delentreprenad 1 - Område Sigtuna kommun
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90000000 Avlopps- och avfallshantering, sanering och miljötjänster, 90500000 Avfallstjänster, 90513000 Hantering av ofarligt avfall, 90513600 Avlägsnande av slam, 90513900 Hantering av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Delentreprenad 2 - Område Håbo kommun och Upplands-Bro kommun
Del nr: 2