235262-2020 - ResultatSverige-TRANÅS: Uthyrning av fordon för godstransport med förare
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Transport- och maskintjänster
Referensnummer: IN422969
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60180000 Uthyrning av fordon för godstransport med förare
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar kommunens behov av inhyrda transport- och maskintjänster både med och utan förare.
Inledning
Tranås kommuns upphandlingsavdelning inbjuder på uppdrag av Samhällsbyggnadsförvaltningen till anbudsgivning på ramavtal för hyra av Transport- och maskintjänster. Kommunen kommer att teckna ramavtal med 2 entreprenörer på varje fordon/maskin som tilldelas tjänster i rangordning efter lägsta pris/maskin, det är alltså möjligt att lämna anbud på 1 eller flera fordon/maskiner utefter hur er fordon/maskinpark ser ut.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45500000 Uthyrning av maskiner och utrustning för bygg- och anläggningsarbete samt väg- och vattenbyggnad, med maskinskötare
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen