Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Konferenstjänster (Konferensanläggningar).
Referensnummer: LiU-2017-01465
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell
II.1.4.
Kort beskrivning
Linköpings universitet har ett behov av konferenstjänster (Konferensanläggningar) i regionen som inte täcks av utbudet på gällande statliga ramavtal konferenstjänster. LiU behöver dels ha tillgång till anläggningar för dagkonferenser i Linköpings och i Norrköpings tätorter, dels olika alternativ för en- eller flerdagskonferenser inom regionen. Konferenser kan vara såväl interna som externa med internationella gäster.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 79900000 Diverse företags- och övriga tjänster, 79950000 Tjänster för organisering av utställningar, mässor och kongresser, 79952000 Evenemang
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen