235365-2018 - PlaneringSverige-Västerås: Gaturenhållning och gatsopning
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift, renhållning Centrum Västerås
Referensnummer: SFE 2018/00085-2.6.1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90610000 Gaturenhållning och gatsopning
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget gäller maskinell och manuell renhållning i de centrala delarna av Västerås. Avtal kommer att tecknas med en (1) entreprenör.
Anbud ska lämnas för samtliga tre (3) delentreprenader samt momentet för tillkommande arbeten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90640000 Renhållning och tömning av rännstenar, 90900000 Städning och renhållning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen