235423-2020 - ÄndringSverige-Mönsterås: Kontorsautomatisering
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NR 3 Ramavtal för multifunktionsskrivare MFP till Mönsterås kommun
Referensnummer: U-052-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72513000 Kontorsautomatisering
II.1.4.
Kort beskrivning
Ni inbjuds härmed inkomma med anbud på ramavtal för multifunktionsskrivare MFP till Mönsterås kommun. Mönsterås kommun hyr idag ca 120 Multifunktionsskrivare (MFP A4/A3). Varje MFP har ett eget avtal med avtalsslut utsprida på en 3-års period. På dessa maskiner skriver Mönsterås kommun ut ca 2,4 miljoner sidor per år (0,7 miljoner färg).