23544-2021 - ResultatSverige-Göteborg: Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fördelningsstationer Gunnilse - Olofstorp
Referensnummer: 20-0156
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Upphandlingen omfattar avtal avseende leverans av Fördelningsstationer Gunnilse - Olofstorp till GE-koncernen.
Orterna Gunnared, Gunnilse och Olofstorp ligger i de östra delarna av Göteborgs stad. Göteborg Energi Nät AB (GENAB) har identifierat ett behov av att modernisera och förstärka elnätet i området och planerar uppföra två nya fördelningsstationer för 12 kV. Den ena stationen går under benämningen 2636 Gunnaredsvallen och ska matas med 3 st. parallella 12 kV kabelförband. Den andra stationen går under benämningen 2770 Gråbovägen och ska matas med 2 st. parallella 12 kV kabelförband från den nya stationen 2636 Gunnaredsvallen. Projektet ingår i den långsiktiga planen för att säkerställa elförsörjningen.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31100000 Elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31160000 Delar till elektriska motorer, generatorer och transformatorer, 31200000 Eldistributions- och reglerutrustning, 31214000 Ställverk, 45231400 Anläggningsarbeten för kraftledningar, 45232200 Arbeten för kraftledningar, 45251100 Anläggningsarbete för kraftverk, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45312000 Installation av larmsystem och antenner, 45314310 Kabelläggning, 45315100 Eltekniska installationer
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen