235452-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Arbets- och skyddskläder
Referensnummer: 1906-2021/22
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
18100000 Yrkeskläder, särskilda arbetskläder och tillbehör
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av ramavtal som omfattar Riksdagsförvaltningens (RDF) huvudsakliga behov av arbetskläder och skyddskläder till förvaltningens personal inom lokalvård, interntryckeri, teknisk förvaltning, fastighetsskötsel och snickeriarbeten samt tjänstekläder till personal som arbetar i representativ miljö. I uppdraget ingår även att ta fram och tillhandahålla tygetiketter med logotyp och före leverans till RDF applicera på avropade kläder. Krav på utformning på etikett och logotyp framgår i upphandlingsdokument. RDF avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
18110000 Arbetskläder för män, 18143000 Skyddskläder
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandling av ramavtal som omfattar Riksdagsförvaltningens (RDF) huvudsakliga behov av arbetskläder och skyddskläder till förvaltningens personal inom lokalvård, interntryckeri, teknisk förvaltning, fastighetsskötsel och snickeriarbeten samt tjänstekläder till personal som arbetar i representativ miljö. I uppdraget ingår även att ta fram och tillhandahålla tygetiketter med logotyp och före leverans till RDF applicera på avropade kläder. Krav på utformning på etikett och logotyp framgår i upphandlingsdokument.
RDF avser att ingå ramavtal med en (1) leverantör.