235552-2023 - ResultatSverige-Stockholm: Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hushållsprodukter och vitvaror
Referensnummer: FM2022-15904
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering
II.1.4.
Kort beskrivning
Försvarsmakten, Försvarets materielverk (FMV) och Fortifikationsverket har behov av hushållsprodukter och vitvaror. Hushållsprodukter innebär köp av husgeråd och hushållsapparater. Användningsområdet är varierande då produkterna används till bland annat lunch- och fikarum, elevbostäder, övernattningsbostäder men även till professionella kök i restauranger och båtar. Verksamheten är spridd över en stor geografisk yta, från Kiruna i norr till Malmö i söder och behovet av en rikstäckande distribution är därför stort.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39220000 Köksutrustning, hushållsartiklar och materiel för catering, 42716200 Torkmaskiner, 42716120 Tvättmaskiner, 39700000 Hushållsapparater, 39711000 Elektriska hushållsapparater för livsmedel, 39711400 Grillar, spishällar, värmeplattor och kokplattor, 39711440 Kokplattor, 39711420 Spishällar, 39711362 Mikrovågsugnar, 39711350 Våffeljärn, 39711330 Elektriska brödrostar, 39711320 Elektriska tekokare, 39711310 Elektriska kaffebryggare, 39711100 Kylskåp och frysar, 39223000 Skedar, gafflar, 39221000 Köksutrustning, 39221200 Bordsservis, 39221100 Köksgeråd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Det uppskattade värdet på upphandlingen uppskattas till totalt ca 11 000 000 SEK per år för de tre myndigheterna. Volymen är endast en prognostiserad uppskattning och ska endast ses som en vägledning.