235555-2017 - ResultatSverige-Kristianstad: Byggnadsanläggning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Direktiv 2004/18/EG
II.1.
Beskrivning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ombyggnad centrala reningsverket i Kristianstad, utökad samverkan-partnering.
II.1.2.
Typ av kontrakt och plats för utförande eller leverans
Projektering och utförande
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande: Kristianstad.
Nuts-kod SE224 Skåne län
II.1.4.
Kort beskrivning av upphandlingen eller inköpet/inköpen
Kristianstads centrala reningsverk (CRV) ska byggas ut för att kunna möta ökad belastning och skärpta reningskrav.
I samband med nytt tillstånd enligt miljöbalken kommer utsläppsvillkoren att skärpas. Reningsverket kan eventuellt byggas ut i etapper, där den första etappen kan vara att CRV ska klara en belastning motsvarande cirka 200 000 personekvivalenter (pe). Efter full utbyggnad ska reningsverket kunna klara en belastning motsvarande cirka 260 000 pe.
II.1.5.
Gemensam terminologi vid offentlig upphandling (CPV-kod(er))
45210000 Byggnadsanläggning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45213250 Anläggningsarbeten för industribyggnader, 45252000 Bygg- och anläggningsarbeten: avlopps- och vattenreningsverk och avfallsförbränningsanläggningar, 45259200 Reparation och underhåll av reningsverk, 45262690 Renovering av byggnader, 45262700 Ombyggnadsarbete, 45262800 Ut- och tillbyggnadsarbeten, 45300000 Byggnadsinstallationsarbeten, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315100 Eltekniska installationer, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45331200 Installation av ventilation och luftkonditionering, 45331210 Installation av ventilation, 45350000 Maskintekniska installationer, 45351000 Maskintekniska installationsarbeten, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.1.6.
Information om avtalet om offentlig upphandling
II.2.
Kontraktets/delens totala värde
II.2.1.