235556-2023 - ÄndringSverige-Göteborg: Anläggningsarbeten för kajer
Rättelse
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kustkaj 2.0
Referensnummer: 9201-23002
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241100 Anläggningsarbeten för kajer
II.1.4.
Kort beskrivning
Rivning av befintlig kaj och uppförande av ny kajkonstruktion i energihamnen i Göteborgs Hamn. Projektet genomförs som totalentreprenad i strategiskt partnering med komplexa geologiska, logistiska och tekniska förutsättningar. Den nya kajen skapar förutsättningar för hantering av nya bränsle och produkter efter energiomställningen.