235605-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Norrköping: Programvara för databas och operativsystem
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Juridiska informationsdatabastjänster
Referensnummer: 2018-13506
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48600000 Programvara för databas och operativsystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården efterfrågar elektroniska informationsdatabastjänster för att ge Kriminalvårdens anställda tillgång till lättillgänglig juridisk information. Tjänsten ska innehålla författningstexter, lagkommentarer samt domar och avgöranden från förvaltningsdomstolarna och de allmänna domstolarna.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48610000 Databassystem, 48810000 Informationssystem, 72212600 Programvaruutvecklingstjänster för databas och operativsystem, 72320000 Databastjänster, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kriminalvården efterfrågar elektroniska informationsdatabastjänster för att ge Kriminalvårdens anställda tillgång till lättillgänglig juridisk information. Tjänsten ska innehålla författningstexter, lagkommentarer samt domar och avgöranden från förvaltningsdomstolarna och de allmänna domstolarna.