235611-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Lerum: Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Entreprenad Vinterväghållning
Referensnummer: KS17.834/2
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90600000 Rengöring, hygienisering och tillhörande tjänster i tätort och på landsbygden
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser vinterväghållning och vårstädning av gator, vägar och GC-vägar samt övriga ytor enligt kartmaterial och mängdförteckning inom Lerums kommun. Entreprenaden omfattar kommundelarna Lerum, Stenkullen, Floda, Tollered, Norsesund stationsområde, Stannum, Olstorp, Gråbo, Annekärr och Sjövik, från 1 oktober 2018 och fyra år framåt om inte avtalet sägs upp enligt punkt 1.6. Kommunen förbehåller sig rätten att utföra vissa vinterväghållningsåtgärder inom respektive område.
Dessa uppgifter utgör inte underlag för anbud utan tjänar endast som orientering. Detaljerade uppgifter redovisas i förfrågningsunderlaget i övrigt.
Anbudslämnare kan välja att lämna anbud på en eller flera delentreprenader.
Beställaren kommer att teckna ett avtal per delentreprenad.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Omfattning.
Objektet avser vinterväghållning och vårstädning av gator, vägar och GC-vägar samt övriga ytor enligt kartmaterial och mängdförteckning inom Lerums kommun. Entreprenaden omfattar kommundelarna Lerum, Stenkullen, Floda, Tollered, Norsesund stationsområde, Stannum, Olstorp, Gråbo, Annekärr och Sjövik, från 1 oktober 2018 och fyra år framåt om inte avtalet sägs upp enligt punkt 1.6. Kommunen förbehåller sig rätten att utföra vissa vinterväghållningsåtgärder inom respektive område.
Entreprenaden är uppdelad i 5 delentreprenader enligt följande:
Delentreprenad 1: omfattar plogning och halkbekämpning med lastbil, plog och saltspridare på saltvägnätet i Lerum, Stenkullen, Floda, Tollered, Olstorp, Stannum och Gråbo.
Delentreprenad 2 A: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i Stannum, Olstorp, Gråbo, Annekärr och Sjövik.
Delentreprenad 2 B: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i Floda, söder om järnvägen, Tollered och Norsesund stationsområde.
Delentreprenad 2 C: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i södra Lerum, där E20 utgör gräns mot delentreprenad 2 D
Delentreprenad 2 D: omfattar plogning och halkbekämpning med traktor i norra Lerum, där E20 utgör gräns mot delentreprenad 2 C.
Beställaren kommer att teckna ett avtal per delentreprenad.