Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för analysinstrument Drog/KemTek
Referensnummer: A475.734/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50000000 Reparation och underhåll
II.1.4.
Kort beskrivning
Ramavtalet som nu upphandlas, ska förse polismyndigheten med opartiskt, oberoende tjänster omfattande service/reparation/mjukvarusupport av analysintrument tillverkade av Agilent respektive ThermoFischer Scientific,
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Analytiska instrument tillverkade av Agilent
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50410000 Reparation och underhåll av mät-, test- och kontrollapparater
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ramavtalet som nu upphandlas, ska förse polismyndigheten med opartiskt, oberoende tjänster med säkra leveranser av serviceåtgärder.
Analytiska instrument tillverkade av ThermoFischer Scientific
Del nr: 2