235656-2019 - ResultatSverige-Stockholm: Offentliga databaser
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av upplysningsdatabastjänst
Referensnummer: 19-2942
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48813100 Offentliga databaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar tillgång till en webbaserad databastjänst för upplysning som innehåller aktuell information för personupplysning, information om företag, juridisk information om domar med en lagsamling med kommentarer och artiklar.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48000000 Programvara och informationssystem, 48810000 Informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 79130000 Tjänster avseende juridisk dokumentation och certifiering, 79140000 Juridisk rådgivning och informationstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att Finansinspektionen ska få tillgång till en sammanhållen webbaserad upplysningsdatabastjänst som innehåller aktuell information för personupplysning, information om företag, domar och en lagsamling med kommentarer i en och samma tjänst för att underlätta vårt uppdrag.