Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ekonomisystem 2019
Referensnummer: 19/17
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 48812000 Ekonomiska informationssystem
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunförbundet upphandlar ekonomisystem för internt bruk - alltså inte för sina medlemskommuner.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48444100 Faktureringssystem, 72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen avser ekonomisystem.