Typ av upphandlande myndighet Departement eller annan central, regional eller lokal statlig myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
TEM-mätningar 2019
Referensnummer: 19/6
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71355000 Mätningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund till uppdraget är att kartlägga jordlager, sedimentär berggrund och grundvatten med hjälp av helikopterburen TEM. Huvudsyftet med undersökningen är kartläggning av hydrogeologiska förhållanden i jordlager och sedimentär berggrund, t.ex. akviferutbredning i tre dimensioner men även andra inriktningar kan komma att bli aktuella
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71351000 Geologisk, geofysisk och övrig vetenskaplig prospektering, 71353000 Markmätningar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen