2. Förfarande
Förfarande
Titel: TI 2026-0080 Kaj, västra Mälarehamnen
Beskrivning: Denna upphandling avser entreprenad gällande renovering av den mellersta och norra delen av Västra Mälarehamnens kaj, som idag har begränsad användning på grund av den uttjänta konstruktionen. Befintlig kaj som renoveras är ca 180 m lång och utgör en yta motsvarande ca 2000 m2.
Intern identifierare: TI 2026-0080
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Byggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45200000 Delar av eller kompletta bygg- och anläggningsarbeten samt väg- och vattenarbeten, 45240000 Anläggningsarbete för vattenprojekt, 45241000 Hamnanläggningsarbeten
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000