See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Uppgradering och service av befintliga reservkraftaggregat
Beskrivning: Räddningstjänsten Storgöteborg nedan RSG har, efter genomförande av ett förhandlat förfarande utan föregående annonsering enligt LOU (2016:1145) 6 kap. 14§ punkt 2 och detta meddelande, för avsikt att ingå avtal med Aiab Energy AB AB Org.nr. 556186-7929, avseende uppgradering och service av befintliga reservkraftaggregat. RSG har i dagsläget 21 reservkraftaggregat fördelat över förbundets brandstationer som används för att säkra elförsörjningen vid händelse av nätbortfall. • Av de 21 reservkraftaggregat kommer 12 reservkraftaggregat omfattas av uppgradering av styrutrustning enligt avtalet, där samtliga 12 reservkraftaggregat är tillverkade av Aiab. • Samtliga 21 reservkraftaggregat kommer omfattas av service enligt avtalet Övervägande del av RSG:s befintliga styrutrustning är tillverkad av Aiab, samt tidigare uppgraderad styrutrustning är tillverkad av Aiab. Detta innebär att RSG:s personal är van och utbildad i hantering av nuvarande styrutrustning, vilket är av största vikt då RSG:s personal sköter den dagliga driften av reservkraftaggregat. Det ses som en trygghet att styrutrustningens funktionalitet förblir oförändrad med de uppgraderade styrsystemen, då uppgraderingarna utförs av anläggningsleverantören. Vidare så reduceras behovet av lagerhållna reservdelar avseende styrutrustning när anläggningsleverantören utför arbetet, då RSG inte behöver lagerhålla reservdelar för flera olika tillverkare. Vid uppgradering enligt avtalet måste nylevererad PLC vara av industri- och universelltyp, som i Sverige är av ett väl representerat fabrikat. Detta för att det ska finnas möjlighet att utföra programmering av programvara på plats hos RSG med via USB-media, också för att garantera tillgången till reservdelar löpande och vid kritiska lägen. Nylevererad styrutrustning måste även hantera befintliga dubbla start- och manöverbatterier, samt all övrig befintlig utrustning. Värdet av detta avtal uppskattas till 2 150 000 kronor per år, exklusive moms. Avtalstiden är fyra (4) år och kommer endast avse service och uppgradering av RSG:s befintliga reservkraftaggregat, ej inköp av nya reservkraftaggregat. Räddningstjänsten Storgöteborg tillämpar frivillig avtalsspärr i 10 dagar från och med dagen för annons. Opponering ska i förekommande fall ställas skriftligen till angiven kontaktperson med motivering inom avtalsspärren.
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 31682500 Reservelektricitetsaggregat
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ContractAwardProject:158:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 50700000 Reparation och underhåll av utrustning i byggnader