Huvudsaklig CPV-kod 92000000 Fritids-, kultur- och sporttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms läns landsting, trafiknämnden avser att teckna tjänstekoncessionsavtal rörande museal spårvägsupplevelse (TN 2018-1700) "E41m".
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål, 60200000 Järnvägstransport, 92520000 Musei- och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget som ska upphandlas omfattar museal spårvägsupplevelse som idag bedrivs som museal trafik på linje 7N vid sidan om den ordinarie kollektiva spårtrafiken på Spårväg City.