235824-2023 - ÄndringSverige-Stockholm: Diverse företags- och övriga tjänster
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Riskkapitalförvaltning: regionalt riskkapital, Mellersta Norrland
Referensnummer: Ä 2022-3964
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79900000 Diverse företags- och övriga tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Tillväxtverket söker en leverantör för att förvalta kapital med syfte att genomföra och förvalta riskkapitalinvesteringar i små eller medelstora företag, i tidiga utvecklingsfaser. Riskkapitalprojektet ska bidra till finansieringen av minst 29 företag.
Tillväxtverket avser bidra med finansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering. Det regionala regionalfondsprogrammet för Mellersta Norrland har för programperioden 2021–2027 anslagit 4 299 075 EUR till insatsen. Leverantören är ansvarig för att anskaffa åtminstone 6 448 613 EUR i nationell medfinansiering av riskkapitalprojektets kapitalisering, från privata, offentliga eller ideella källor.
Riskkapitalprojektets miniminivå är således en kapitalisering om 10 747 688 EUR, även om Tillväxtverket gärna ser en större kapitalisering baserad på ytterligare medfinansiering.
Storleken på Regionalfondens insats är inte förhandlingsbar.