235862-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Kungsbacka: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Driftentreprenad Blåvingevägen vård- och omsorgsboende
Referensnummer: 19/34
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser driften av Blåvingevägen vård- och omsorgsboende. Boendet ska drivas för personer med stort vård- och omsorgsbehov, både fysiskt och psykiskt. Uppdraget omfattar stöd i form av service, personlig omsorg och omvårdnad till de boende till och med undersköterskenivå samt utförande av ordinerade insatser i form av instruerade samt delegerade hälso- och sjukvårdsinsatser. I uppdraget ingår även att tillhandahålla samtliga måltider till de boende och städning av lägenheter och lokaler.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85310000 Socialt arbete, 85311200 Social omsorg för handikappade
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen