Typ av upphandlande myndighet Statligt organ eller förbundsorgan
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: 23.3-10523-2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 63100000 Godshantering, lagring och tillhörande tjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kammarkollegiet upphandlar ramavtal där alla statliga myndigheter och ett antal andra upphandlande myndigheter kommer att kunna tillgodose sina behov av flyttjänster inom Sverige. Med flyttjänster avses flytt av diverse gods och inventarier såsom möbler, kontorsutrustning, verkstadsutrustning och laboratorieutrustning med mera. Kammarkollegiet uppskattar omsättningen på ramavtalet till totalt 182 MSEK exklusive moms under dess löptid om 48 månader. Upphandlingen är regionalt indelad i 21 anbudsområden (län). Kammarkollegiet kommer att anta upp till tre (3) ramavtalsleverantörer per anbudsområde, undantaget Stockholms län där upp till fem (5) ramavtalsleverantörer kommer att antas, under förutsättning att så många anbud uppfyller ställda krav. Tilldelning av kontrakt sker enligt rangordning eller efter en förnyad konkurrensutsättning beroende bland annat på avropets uppskattade värde.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: Anbudsområde 1 - Blekinge län
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 60100000 Vägtransporter, 63110000 Godshantering, 98392000 Omlokalisering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Se upphandlingsdokumenten