Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Tekniska konsulter Besiktning, kontrollant
Referensnummer: 21107
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun inbjuder till att komma in med ansökan om att delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande Teknska konsulter, Besiktning, kontrollant.
Umeå kommun agerar som inköpscentral, enligt LOU. Umeå kommun kvalificerar konsulter där andra upphandlande myndigheter/enheter blir avropsberättigade i kommande anbudsinbjudningar. Uppdraget omfattar besiktningsuppdrag. Kvalificerade konsulter inbjuds i steg 2 att lämna anbud när avropsbehov finns.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631000 Teknisk besiktning