235898-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
DIS Tekniska konsulter Bygg- & Projekteringsledning
Referensnummer: 21106
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Umeå kommun inbjuder till att komma in med ansökan om att delta i Dynamiskt Inköpssystem (DIS) gällande Teknska konsulter, Bygg- & Projekteringsledning.
Umeå kommun agerar som inköpscentral, enligt LOU. Umeå kommun kvalificerar konsulter där andra upphandlande myndigheter/enheter blir avropsberättigade i kommande anbudsinbjudningar. Uppdraget omfattar besiktningsuppdrag. Kvalificerade konsulter inbjuds i steg 2 att lämna anbud när avropsbehov finns.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 45 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
DIS tekniska konsulter Bygg- och projekteringsledning