235903-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Skogstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skogsförvaltning Avesta
Referensnummer: GNU 2021/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77200000 Skogstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Uppdraget omfattar förvaltning och skötsel av Avesta kommuns skogsinnehav.
Avesta kommuns skogsmarksareal omfattar ca 1 000 hektar produktiv skogsmark. Av den produktiva marken är en stor andel tätortsnära och nyttjad av det rörliga friluftslivet med elljusspår, rid- och strövstigar, vilket kräver särskild hänsyn och skötsel. Ytterligare en stor del av markinnehavet består av allmän platsmark – natur- eller parkmark, med skogsliknande karaktär.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 200 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77200000 Skogstjänster, 77230000 Tjänster förknippade med skogsbruk, 77231000 Skogsskötsel, 77231300 Skogsförvaltning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdraget omfattar förvaltning och skötsel av Avesta kommuns skogsinnehav. Skogsmarken återfinns på fastigheter som är geografiskt spridda i kommunen.
Avesta kommun och Gamla Byn AB gör bedömningen att ramavtalet har ett årligt värde om ca 300 000 SEK.
Volymer grundar sig på uppskattningar från Beställaren och kan komma att öka eller minska under avtalsperioden.