23592-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Byggteknisk ledning – Konsultorganisation för projekteringsledning och arbetsmiljösamordning Handens sjukhus
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
TitelKonsultorganisation för projekteringsledning och arbetsmiljösamordning Handens sjukhus
BeskrivningUpphandlingen avser en Konsultorganisation som stöd till Locums projektledare i projekt avseende uppförande av en ny sjukhusbyggnad på Handens sjukhus. Uppdraget omfattar att Konsulten ska tillhandahålla en konsultorganisation som tar ett helhetsansvar för projekteringsledningen och arbetsmiljösamordningen under hela projekteringen. Projekteringen inkluderar detaljplanearbete, den nya sjukhusbyggnaden samt eventuella tillkommande byggnader som etableras på fastigheten. Följande roller efterfrågas inom uppdraget: Uppdragsledare Projekteringschef Projekteringsledare Biträdande projekteringsledare Handläggare BAS-P Biträdande handläggare BAS-P Tidplanerare med produktionserfarenhet Delprojektledare Ekonomicontroller
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71540000 Byggteknisk ledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:123512:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71300000 Ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71500000 Tjänster för bygg- och anläggningsarbeten