235932-2018 - ResultatSverige-Stockholm: Hotelltjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Verksamhetsnära hotelltjänster
Referensnummer: 2-1021/2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
55100000 Hotelltjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Inbjudan till upphandling.
Karolinska Institutet inbjuder er härmed att lämna anbud avseende Ramavtal för verksamhetsnära hotelltjänster.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
55110000 Hotellinkvartering, 55120000 Mötes- och konferenstjänster på hotell, 55130000 Andra hotelltjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
KI:s anställda i tjänsten, gästforskare, vissa doktorander och KI:s andra besökare har behov av verksamhetsnära övernattning i enkelrum för en person och för två personer i dubbelrum på minst fyrstjärniga hotell enligt Hotelstars Unions (Visitas) klassificering (http://www.visita.se/hotelsinsweden ) eller motsvarande samt ett Longstay boende.
Krav på avstånd är högt prioriterad för att KI:s anställda i tjänsten, gästforskare, vissa doktorander och andra KI:s besökare ofta arbetar oregelbundna tider, inklusive sena kvällar, och kan behöva gå mellan hotellet och KI flera gånger under dagen.
Upphandlingen är indelad i fyra (4) anbudsområden enligt nedan:
Anbudsområde A: Fyrstjärnigt hotell, gångavstånd högst 10 min från Nobels väg 6, Solna.
Anbudsområde B: Fyrstjärnigt hotell, gångavstånd högst 10 min från Alfred Nobels allé 8, Huddinge.
Anbudsområde C: Hotell/lägenhet/rum, kvalitetskategori Longstay (mer än 5 dagars övernattning), gångavstånd högst 30 min från Nobels väg 6, Solna.
Anbudsområde D: Hotell/lägenhet/rum, kvalitetskategori Longstay (mer än 5 dagars övernattning), gångavstånd högst 30 min från Alfred Nobels allé 8, Huddinge.
I de fall då behov av verksamhetsnärhet ej föreligger kommer KI att avropa hotelltjänster från det statliga ramavtalet för hotelltjänster.
KI:s alla institutioner och enheter, bolag och andra verksamheter som är knutna till KI och KI:s gäster ska kunna avropa från avtalet.
KI kommer att kontrollera om krav på gångavstånd uppfylls genom google maps.
KI avser att teckna avtal med en (1) leverantör per kategori om det är möjligt. Anbud kan lämnas på ett anbudsområde eller flera.