235933-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Piteå: Hamnanläggningsarbeten
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Hamnutbyggnad
Referensnummer: PPH 2019.01.01.04
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45241000 Hamnanläggningsarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Piteå Hamn AB avser att upphandla entreprenad inom det EU- finansierade projektet Utveckling Pitea Port & Hub etapp 3.
Entreprenaden omfattar fyllnad på land och i vatten för nya terminalytor.
Beläggning slitlager, skalskydd kring och belysning av detsamma
Totalt drygt 50 000 m2.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45112000 Grävning och schaktning, 45241600 Installation av hamnbelysningsutrustning, 45244000 Marina anläggningsarbeten, 45244200 Bryggor, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen