235952-2022 - ResultatSverige-Höganäs: Brandfordon
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Släckbil och tankbil till Höganäs kommun
Referensnummer: KS/2021/
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
34144210 Brandfordon
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av släck- och tankbil till räddningstjänsten i Höganäs kommun.
Inbjudan
Höganäs kommun och Räddningstjänsten Höganäs inbjuder intresserade leverantörer till anbudsgivning avseende en släck och räddningsbil samt en multitankbil.
Upphandlingen avser engångsköp av två stycken specialfordon till Räddningstjänsten i Höganäs.Upphandlingen omfattar:
En släck och räddningsbil
En multitankbil
Optioner - Uppgradering av nuvarande släckbil samt listade tillval
I upphandlingen ingår även utbildning och kontinuerlig service till fordonen.
Kommunen har för avsikt att teckna avtal med en leverantör och anskaffa två specialfordon av samma fabrikat/märke.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen