2. Förfarande
Förfarande
Titel: El till Energimyndigheten
Beskrivning: Upphandlingen omfattar elenergi till Energimyndighetens samtliga uttagspunkter. Energimyndigheten arbetar kontinuerligt med energioptimering, vilket kan komma att innebära att volymerna förändras under avtalets löptid. Energimyndigheten ska ha rätt att tillföra uttagspunkter till avtalet.
Intern identifierare: 2023-24974
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 98000000 Andra samhälleliga och personliga tjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 09000000 Petroleumprodukter, bränsle, elektricitet och andra energikällor, 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter
Beskrivning: Sekretess, vem signerar ramavtal.
Mängd: 250 000 kilowattimmar
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Krav på leverantören
Beskrivning: Uppdraget avser en totalleverans av el inklusive balansansvar, rådgivning samt marknadsanalys till Energimyndighetens verksamhet. Beställning ska kunna ske till NordPools timspotpriser respektive terminspriser. Energimyndigheten avser inte att ställa någon form av säkerhet för handel gentemot Nordpool, annan börs eller mot leverantör/mäklare. Energimyndigheten är egenproducent via produktion från solceller. Producerad solenergi ca 11 MWh per år. Vid överproduktion ska Leverantören hantera all administration, till exempel försäljning från produktionen av förnybar el. Leverantören ska vara balansansvarig för denna produktion och kostnaden för balansering ska anges i SEK/MWh.
Ytterligare klassificering (cpv): 09300000 Elektricitet, värme, sol- och kärnenergi
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Krav på tjänster