23614-2021 - ResultatSverige-Hässleholm: Kollektivtrafik på väg
Meddelande om tilldelning av kontrakt – försörjningssektorerna
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Trafikavtal "nya Nordväst-avtalet"
Referensnummer: Dnr: 86/2020
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen "Dnr 86/2020 nya Nordväst-avtalet” omfattar busslinjelagd trafik för både stad och region samt anropsstyrd trafik.
Nya Nordväst-avtalet kommer ha två trafikstarter, en i december 2021 och en i december 2022.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen