236153-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Uppsala: Kirurgiska specialisttjänster
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bemanningstjänster - transplantationskirurgi
Referensnummer: UPPH2018-0134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121300 Kirurgiska specialisttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal under tre (3) år med bemanning totalt 40 timmar per vecka, vardagar hela året. Uppdraget omfattar även jour och beredskap.
Anbud kan lämnas på hela uppdraget (40 timmar per vecka) eller del av uppdraget.
Upphandlingen gäller transplantationer av njurar och pancreas.
Avtal kommer att tecknas med det antal leverantörer som behövs för att täcka behovet om 40 timmar per vecka.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79625000 Förmedling av läkare, 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen