2362-2020 - ResultatSverige-Norrköping: Städning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lokalvård Uppsala
Referensnummer: 2019/1907/2.3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90910000 Städning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
SMHIs nuvarande verksamhet i Upplands Väsby kommer att flyttas till Uppsala. SMHI är därför i behov av ett nytt avtal för lokalvård avseende SMHIs kontor i Uppsala.
Mål och syfte med upphandlingen
Målsättning med denna upphandling är att teckna avtal med en (1) leverantör vilken kan tillhandahålla lokalvård med mycket god kvalitet på SMHIs kontor i Uppsala.
Leverantören ska kunna tillhandahålla närbesläktade tjänster under avtalstiden. Med närbesläktade tjänster avses här t.ex. fönsterputs, golvvård och flyttstädning. Möjlighet skall också finnas att via leverantören kunna beställa förbrukningsartiklar (toalettpapper, handtork, tvål etc.) och få dem påfyllda i lokalerna.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
90911300 Fönsterputsning, 90919200 Kontorsstädning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen