See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Ramavtal, säkerhetskonsult, säkerhetstekniska system i byggnader och anläggningar
Beskrivning: Ramavtal för avrop av säkerhetskonsult för uppdrag inom säkerhetstekniska system i byggnader och anläggningar, i samtliga beställarens hamnar. Ramavtalet omfattar uppdrag för att stödja beställaren med kravställning, projektledning och uppföljing av säkerhetstekniska anordningar och teletekniska säkerhetssystem. Konsulten ska även kunna bistå Beställaren med att utreda och ta fram förbättringsförslag för ovan nämnda system samt ta fram underlag inför investeringsbeslut. Konsulten ska kunna ta fram tekniska underlag för upphandingar inom ramavtalet omfattning. Konsulten garanteras ett fast uppdrag om 12 timmar/vecka. För detaljerd information se Af-del, handling 7.1.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79417000 Konsulttjänster för säkerhet
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:109136:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 72224000 Konsulttjänster för projektledning, 71300000 Ingenjörstjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation