Huvudsaklig verksamhet Annan verksamhet: Vatten, avfall, fjärrvärme, el, fiber
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utförandeentreprenad förstärkningsledning fjärrvärme i Borlänge
Referensnummer: ABBE 2023/73
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45000000 Anläggningsarbete
II.1.4.
Kort beskrivning
Fjärrvärmesystemet för Borlänge Energi och Falu Energi & Vatten är ihopbyggda med en cirka 17 km lång DN350 fjärrvärmeledning mellan städerna. Nu ska fjärrvärmenäten förstärka från den gemensamma ledningen till centrala delar av städernas fjärrvärmesystem för att möjliggöra en mer effektiv energiproduktion i respektive stad. Denna upphandling avser utbyggnationen i Borlänge och den totala sträckan uppgår till cirka 3 100 meter, varav cirka 300 meter kommer att förläggas i Trafikverkets bro över Dalälven. Ledningarna kommer att vara DN400 på del av sträckan och DN500 på övriga delar.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45000000 Anläggningsarbete, 45230000 Bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar, kommunikations- och kraftledningar, huvudvägar, vägar, flygplatser och järnvägar; mark- och grundarbeten, 45232000 Anläggnings- och tillhörande arbeten för rörledningar och kablar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen