23634-2026 - Resultat
Sverige – Byggnation av avfallsanläggning – Förbehandlingsanläggning för matavfall linje 2, Efterbehandling av rejekt
Meddelande om upphandlings- eller koncessionstilldelning – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelFörbehandlingsanläggning för matavfall linje 2, Efterbehandling av rejekt
BeskrivningDenna upphandling syftar på att leverera och installera två efterbehandlingsenheter för att bearbeta rejekten från tidigare steg i processen. En till den nya linjen, samt en till den befintliga linjen. Borlänge Energi kommer att bygga en till linje till sin förbehandlingsanläggning för matavfall. Behovet är uppdelad i följande fyra upphandlingar: Mottagningsficka och depacker ABBE 2025/405 Cyklon med sandavvattnare ABBE 2025/406 Efterbehandling av rejekt (Denna upphandling) ABBE 2025/407 Tankar för slurry, spädvätskor och cyklon ABBE 2025/408
Typ av förfarandeFörhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45222100 Byggnation av avfallsanläggning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:114142:Lot:1