Beställaren har behov av att säkra leveranser av drivmedel och smörjoljor för verksamhetens gaffeltruckar, hamnkranar, bogseringsfartyg och produktionsbilar. Beställaren avser teckna ramavtal för detta med en leverantör over de kommande fem åren med möjlighet att förlänga ytterligare totalt tre år.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 09134200 Dieselbränsle, 09211000 Smörjoljor och smörjmedel, 09211100 Motoroljor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen